Wybór tortu weselnego – słodki przerywnik w trakcie organizacji wesela

Zarezerwowaliście już swoją wymarzoną salę weselną? Oszacowaliście listę gości i zdecydowaliście się na konkretny wzór zaproszeń? Znaleźliście też świetny zespół muzyczny oraz fotografa? Doskonale – teraz pora na tort! W ferworze organizacji wesela możecie uznać jego wybór za mało istotny. Nic bardziej mylnego! Stanowi on bowiem bardzo ważny element całej uroczystości. Świadczyć może o tym chociażby fakt, iż jedne z najpiękniejszych zdjęć z dnia zaślubin to właśnie te z tortem – oczywiście stosownie przyozdobionym, zaprezentowanym w nastrojowym oświetleniu i odpowiedniej oprawie muzycznej. Jak więc wybrać ten, który będzie nie tylko pięknie wyglądał, ale również obłędnie smakował?

Dogodna lokalizacja sporym atutem wybranej cukierni

Wybór tortu weselnego warto rozpocząć od spraw organizacyjnych. Pierwszą z nich jest decyzja o współpracy z konkretnym cukiernikiem. Bardzo dobrze, aby wybrana cukiernia cieszyła się pozytywnymi opiniami i była polecana przez inne pary młode. Należy jednak uwzględnić także jej lokalizację oraz wziąć pod uwagę ewentualny transport zamówionego ciasta. Jeśli jest oddalona o kilkadziesiąt kilometrów od sali weselnej, to nawet najbardziej doświadczony kierowca może mieć problem z jego dostarczeniem w zamówionej formie. Warto więc na wstępie uzgodnić wszystkie kwestie związane z dostawą. Tak, aby parę minut przed ceremonią świadkowie nie musieli pędzić po odbiór tortu na drugi koniec miasta.

Tort w kolorystyce sali weselnej – czy warto?

Pozostając w temacie spraw organizacyjnych, należy również wspomnieć o wielkości tortu. W tym przypadku warto zdać się na doświadczenie cukierników – oni bez problemu powinni dopasować jego rozmiar do planowanej liczby gości. Chętnie pomogą również przy wyborze kształtu. Spojrzą na niego bardziej krytycznie – zapewne docenią wszystkie wymyślne zdobienia zaproponowane przez przyszłych nowożeńców, ale zwrócą uwagę także na ich niefunkcjonalność. Niezwykle finezyjny tort wygląda bowiem bardzo okazale, ale ubrudzona w trakcie jego krojenia panna młoda prezentuje się już znacznie gorzej. Warto więc dwa razy przemyśleć, czy umieszczenie na cieście kwiatów użytych do dekoracji domu weselnego, jest naprawdę dobrym pomysłem.

Uniwersalność podstawą dobrego smaku

Tak jak w kwestii wyglądu tortu panuje niemal pełna dowolność i zależy ona wyłącznie od upodobań państwa młodych, tak w przypadku jego smaku stawia się raczej na uniwersalność. Niepolecane są wyrafinowane składniki czy rzadkie połączenia smakowe – jeśli już, to zaleca się ich zastosowanie wyłącznie w konkretnym fragmencie ciasta (np. na jednym piętrze). Warto unikać także tortów z alkoholem i popularnymi alergenami w składzie (np. orzechami). Należy również uwzględnić porę roku, w której przygotowuje się przyjęcie weselne. Istnieje bowiem spora szansa, że ciężkie, niezwykle słodkie torty ze śmietaną nie sprawdzą się w letnie, upalne dni. Aby mieć pewność, że ich smak będzie odpowiedni rozważyć można degustację. Dobrym rozwiązaniem w przypadku wątpliwości jest również skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy zajmują się kompleksową obsługą uroczystości – np. tych z domu weselnego Rafael z okolic Dąbrowy Górniczej.

Comments are closed.