Ślub poza USC – co musisz wiedzieć?

Organizacja wesela to nie tylko wynajem sali, znalezienie zdolnego fotografa, wybranie menu czy ustalenie playlisty z kapelą weselną. To przede wszystkim zaplanowanie ceremonii zaślubin. Wbrew pozorom nie musi ona przyjmować standardowej formy, czyli składania przysięgi w kościele bądź Urzędzie Stanu Cywilnego. Od 1 stycznia 2015 roku możliwe jest bowiem zawarcie związku małżeńskiego w innym miejscu niż te wspomniane wcześniej (do tego momentu akceptowano to wyłącznie w szczególnych przypadkach, np. długotrwałego pobytu jednego z partnerów w szpitalu). Tym sposobem przyszli małżonkowie nie muszą już ograniczać swojej kreatywności wyłącznie do finezyjnego wystroju domu weselnego czy niebanalnie przystrojonego auta. Dlatego też dla zakochanych ze Śląska i okolic przygotowaliśmy krótki poradnik, który pomoże im dopełnić wszelkich formalności związanych ze ślubem w niestandardowej lokalizacji.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Chęć organizacji ślubu w nietypowym miejscu należy wyrazić poprzez złożenie wniosku o przeprowadzenie ceremonii poza lokalem USC. Poza najistotniejszymi informacjami (dane osobowe, adresy itp.) należy w nim zawrzeć również argumentację swojej decyzji. Jeśli wyda się ona urzędnikom logiczna i sensowna bardzo prawdopodobne jest, że przyszła Para Młoda otrzyma zgodę na składanie przysięgi w niestandardowej lokalizacji. Należy jednak pamiętać, że proponowane miejsce musi być bezpieczne oraz gwarantować uroczysty charakter zaślubin. Tym sposobem istnieje spora szansa na ślub w jednym z zabytkowych pałaców na Śląsku czy wynajętej sali weselnej. Nie ma jednak co liczyć na ceremonię w balonie, na pokładzie samolotu bądź w trakcie skoku ze spadochronem.

Nietypowe miejsce, standardowy przebieg

Przeprowadzenie ceremonii poza lokalem USC wiąże się również z dodatkowymi opłatami. Standardowo, za sporządzenie aktu małżeństwa należy zapłacić 84 zł. Do ślubu w nietypowej lokalizacji należy natomiast doliczyć jeszcze 1000 zł. Poza kosztem oraz obowiązkiem złożenia wniosku o przygotowanie zaślubin w niestandardowym miejscu taka uroczystość nie różni się szczególnie od swojej klasycznej wersji. Prowadzi ją urzędnik państwowy, konieczna jest także obecność pełnoletnich świadków. Ponadto, niezależnie od tego, czy zdecydujecie się na ślub w urzędzie, sali bankietowej czy też w jednym z dworków na Śląsku główny punkt ceremonii stanowi złożona przez Was przysięga małżeńska. I to ona, symbol waszej miłości, jest tego dnia najważniejsza.

Comments are closed.