I żyli długo i szczęśliwie… Poznaj najpopularniejsze ślubne przesądy!

Ślub w miesiącu z literą R w nazwie, panna młoda wyposażona w coś pożyczonego, pan młody przenoszący swoją wybrankę przez próg domu weselnego to tylko początek listy przesądów związanych z zawieraniem małżeństwa. Zgodnie z nimi, aby zapewnić sobie dostatnie i szczęśliwe życie we dwoje nie wystarczy już wzajemna miłość, szacunek oraz zrozumienie. Spełniony musi być szereg warunków, o które zadbać należy nie tylko w dniu składania przysięgi, ale dużo, dużo wcześniej.

Organizacja ślubu i wesela

Zgodnie z tradycją na miejsce zaślubin powinno się wybrać kościół, w którym chrzczona była panna młoda. Ważny jest także odpowiedni dobór świadków. Najlepiej, aby były to osoby stanu wolnego – w żadnym wypadku nie para. Jak wierzyć przesądom, zakochani mogą bowiem tylko raz stanąć przed ołtarzem. W trakcie ślubnych przygotowań warto również zwrócić uwagę na zaproszenia na tę uroczystość. Należy dopilnować, aby wszystkie trafiły do swoich adresatów. Pozostawienie chociażby jednego w domu może zwiastować nieszczęście w małżeństwie.

Biała suknia i … co dalej?

W trakcie przygotowań do tej wielkiej uroczystości bardzo wiele uwagi poświęca się kreacji panny młodej. Zgodnie z przesądem niezwykle ważne jest, aby sukni przed dniem zaślubin nie widział pan młody. Przyszła małżonka również powinna unikać wielokrotnego przymierzania kreacji, ponieważ może to zwiastować nieszczęście. Ponadto, w dniu ślubu kobieta musi mieć na sobie coś białego, niebieskiego, pożyczonego i używanego. Warto natomiast, aby mężczyzna miał w kieszeni pieniądze – symbol dostatku.

Przysięga przed ołtarzem

Sam moment zaślubin również niesie za sobą szereg tradycji. Jedna z nich związana jest z drogą do miejsca ceremonii – nie należy z niej zawracać. Ciekawe źródło przesądów stanowi także odległość, którą para młoda pokonuje od drzwi kościoła aż do ołtarza. Przyszli małżonkowie muszą przekroczyć próg świątyni prawą nogą, a panna młoda powinna znajdować się u lewego boku swojego wybranka – prawa ręka pana młodego ma bowiem służyć do odganiania złych mocy chcących zakłócić uroczystość. Po ślubie nowożeńcy powinni natomiast być obsypani przez gości ryżem (symbol płodności oraz zdrowego potomstwa) i monetami (zwiastun dostatku).

Zabawa na sali weselnej

Najgłębiej zakorzenioną tradycją związaną z uroczystością w domu weselnym jest powitanie młodej pary chlebem i solą. Nieodzowny element wesela stanowi również toast za zdrowie nowożeńców zakończony rzucaniem kieliszkami. Rozbite przez świeżo upieczonych małżonków szkło symbolizuje bowiem wiele lat szczęścia i dostatku. Chcąc życzyć właśnie tego wszystkim parom świętującym wraz z nami dzień swoich zaślubin w ramach kompleksowej obsługi przyjęcia weselnego, oferujemy wszystkie wyżej wspomniane atrakcje. Zapraszamy do kontaktu przyszłe pary młode z okolic Sosnowca, Chorzowa, Katowic, Dąbrowy Górniczej oraz innych miast Śląska.

Comments are closed.